Ratusz i Barokowe Kamienice na Rynku

Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze to miejsce, gdzie historia miasta układa się w malowniczą mozaikę, a serce tego zabytkowego krajobrazu bije w rytmie Ratusza Miejskiego i do melodii Hejnału. Wznoszący się w centralnym punkcie rynku gmach ratusza to arcydzieło architektury z XVIII wieku, które w swej historii przeszło wiele metamorfoz.

Ratusz, z dumą strzegący tajemnic piwnic pełnych śladów gotyckich i renesansowych poprzedników, opowiada historię miasta, która sięga II połowy XIV wieku. Jednak obecna, klasycystyczna bryła powstała w latach 1744-1749, nadając gmachowi nowoczesny wygląd. W pierwszej połowie XX wieku, by zintegrować siedzibę władz, do ratusza przyłączono sąsiednie kamienice, znane jako "Siedem domów". Unikalny sposób rozwiązania problemu linii tramwajowej, poprzez wybudowanie krytego ganku na wysokości pierwszego piętra, stał się nie tylko funkcjonalnym zabiegiem, ale również charakterystycznym elementem architektonicznym.

Te barokowe kamienice, znane ze swoich podcieni, kiedyś tętniących życiem targów i kramów, są jak zatopione w czasie świadectwo dawnej świetności. Bogate zdobienia elewacji, niestety brutalnie usunięte podczas rekonstrukcji w latach 60. XX wieku, pozostawiają współczesnemu obserwatorowi jedynie wyobrażenie o dawnym przepychu. Mieszkańcy tych domów to niegdyś najbogatsi mieszczanie - kupcy, rzemieślnicy, kramarze, których historię zdradzały również kramy sukienników, kuśnierzy, ławy chlebowe, czy jatki.

Przyglądnijmy się jego kamienicom. Ta pod numerem 22 należała do kupca Daniela von Buchs, krezusa w handlu jeleniogórskim woalem. O roli von Buchsa w mieście świadczy choćby fakt, że w 1731 r., jako ewangelik, otrzymał tytuł szlachecki w państwie rządzonym przez katolickich Habsburgów. Dumny umieścił swój herb na fasadzie kamienicy obok wcześniejszego, przedstawiającego okręt z pełnymi żaglami – symbolu jeleniogórskiej Konfraterni Kupieckiej. To właśnie pomniejszona kopia tej kamieniczki w 1914 r. stanęła na zapleczu Muzeum Karkonoskiego. W domu pod numerem 34 niejaki Joachim Girnth miał zbudować pierwszy warsztat tkacki i to na wzór holenderskich krosien do produkcji woali. Z zagranicznej podróży potajemnie przywiózł modele tych krosien, dokonując po prostu szpiegostwa przemysłowego! Jego czyn stał się jednak początkiem intensywnego rozwoju miejscowego przemysłu tekstylnego i źródłem wielkiego bogactwa miasta. W kamienicy nr 37 znajdował się sklep z artykułami kolonialnymi, pod nr 43 świetna cukiernia i kawiarnia, pod nr 51 sklep z wyrobami czekoladowymi i konfiturami itd. - z opracowania Urzędu Miasta Jelenia Góra

Ratusz, choć przetrwał wiele zmian, wciąż pełni różnorodne funkcje. Od siedziby włodarzy, przez miejsce obrad rady miejskiej, aż po sąd, archiwum i skarbiec, dzisiaj to Urząd i Rada Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego. Wnętrza kryją nie tylko ślady przeszłości, takie jak rzeźby Ernsta Rülkego czy średniowieczna studnia, ale również pełnią nowoczesne funkcje administracyjne.

Otoczony tym historycznym gmachem i "Siedmioma domami" Plac Ratuszowy jest jak otwarta księga przeszłości, a barokowe kamieniczki z podcieniami stanowią żywą lekcję historii. Wśród nich wznosi się fontanna z rzeźbą Neptuna, świadectwo dawnych handlowych sukcesów miasta. Odkrywanie uroków tego miejsca to podróż przez wieki, gdzie każdy zakamarek skrywa niepowtarzalne opowieści o Jeleniej Górze.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0