Park Norweski w Cieplicach.

  • location_on Jelenia Góra Cieplice

Park Norweski w Cieplicach

Park Norweski to jeden z dwóch obiektów parkowych w Jeleniej Górze Cieplicach. Park został założony dopiero na początku XX stulecia przez właściciela fabryki maszyn papierniczych Eugena Füllnera (obecnie Valmet), oddzielał on zakład produkcyjny od osiedla domów dla pracowników. Nazwa Park Norweski pochodzi od głównego budynku w parku – Pawilonu Norweskiego – który został wybudowany na wzór restauracji w okolicach norweskiej stolicy – Oslo. Innym charakterystycznym punktem w parku jest staw z fontanną i wyspą.

Park Norweski przechodził rewitalizację. W jej ramach oczyszczono oba stawy, wyremontowano zabytkowy, kamienny mostek, wybudowano dwie kładki. Na stawie pojawiła się dodatkowa atrakcja – podświetlana, pływająca fontanna. Dodatkowo wymieniono nawierzchnię na wszystkich ścieżkach (żwirowa nawierzchnia zastąpiła asfalt), postawiono nowe latarnie, ławki, a obok stawu, wybudowano, wprawiającą w romantyczny nastrój, altanę.  W parku żyje wiele gatunków ptaków i ulubienice turystów – wiewiórki.

W parku można jeździć na rowerze, deskorolce, czy rolkach. Odbywają się również tutaj rożne imprezy masowe bowiem dysponuje on kamienną sceną. Dzięki odnowionemu oświetleniu i kolorowej fontannie, Park Norweski to idealne miejsce do spacerów również po zmroku. Bliskość wałów przeciwpowodziowych jest dodatkowym atutem dla wielbicieli karkonoskiej panoramy. Z wałów widać całe Karkonosze.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0