Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - Kościół Łaski w Jeleniej Górze

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego czyli Kościół Łaski w Jeleniej Górze to największa, górująca nad okolicą, świątynia w Jeleniej Górze – może ona pomieścić ponad 4 tysiące osób na miejscach siedzących.

Kościół ten jest jednym z sześciu kościołów, które powstały dzięki porozumieniu pomiędzy cesarzem Józefem I a Karolem XII, królem szwedzkim. Wtedy zwrócono protestantom ponad sto kościołów i pozwolono na budowę sześciu nowych. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze wybudowano na planie krzyża greckiego w latach 1709 – 1718. Architektem tego barokowego kościoła był Martin Frantz. Około stu lat od wybudowania kościół uległ pożarowi, ale odbudowano go. Od roku 1957 jest to kościół rzymskokatolicki.

Ciekawy jest nie tylko kościół i jego wnętrze, ale również otoczenie. W latach 1717-70 powstał w jego otoczeniu cmentarz możnych rodzin z Jeleniej Góry. Znajduje się tu 19 kaplic grobowych, niestety po 1945 roku duża część z nich została splądrowana i zniszczona. Obecnie trwają prace restauracyjne, przywracające kaplicom dawny wygląd.

Zobacz panoramę

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00