Karkonosze

Karkonosze to najwyższa część jednego z dwóch dużych pasm górskich w Polsce – Sudetów. Karkonosze w Sudetach można można zestawić z Tatrami w Karpatach. W Karkonoszach, choć nie są tak wysokie, panuje klimat podobny do tego w Alpach – z wysoką ilością opadów, niskimi temperaturami, co skutkuje długim okresem, w którym zastaniemy tutaj śnieg. 

Podstawowym materiałem z którego zbudowane są Karkonosze jest granit, a dzięki panującym tutaj warunkom klimatycznym, procesy erozyjne doprowadziły do powstania tak charakterystycznych skałek – jest ich ok 150 grup. Najbardziej znane z nich to Ptasie Gniazda, Pielgrzymy, Owcze Skały, Końskie Łby czy Trzy Świnki.

Najwyższym wierzchołkiem Karkonoszy jest, leżąca na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka – 1602 m n.p.m. Wierzchołek ten góruje nad otoczeniem (przewyższenie to ok 200 metrów), dzięki czemu widok ze Śnieżki jest zasłaniany tylko przez chmury. U podnóża Śnieżki leży miasto Karpacz – duży ośrodek turystyczny i narciarski. Drugim słynnym szczytem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest ona najwyższa ale lokalizacja w pobliżu miasta Szklarska Poręba sprawia, że zna ją wielu miłośników gór. Na zboczach Szrenicy, każdego roku, tłumy narciarzy oddaje się urokom białego szaleństwa. Kolejne wierzchołki, po polskiej stronie Karkonoszy, to Łabski Szczyt – 1472 m n.p.m. oraz Wielki Szyszak – 1509 m n.p.m.

Zapewne większości Polaków znane są także dwa wodospady w Karkonoszach: Wodospad Kamieńczyka i Szklarki. Oba znajdują się w niedalekiej odległości od Szklarskiej Poręby. Jeden z nich (Wodospad Szklarki) znajduje się nawet obok trasy dojazdowej z Jeleniej Góry. Jest jesze jeden wodospad, mniej znany niż dwa powyższe – Wodospad Podgórnej w Przesiece.

Karkonosze kochają nie tylko narciarze – to raj dla turystów. W Karkonoszach czekają na nich setki kilometrów szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. Z racji dużej ilości górskich schronisk można przebyć całe Karkonosze z zachodu na wschód lub odwrotnie. 

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00