Karkonosze to najwyższa część Sudetów.

  • location_on Karkonosze

Karkonosze to nie tylko malownicze góry, lecz także najwyższa część jednego z dwóch dużych pasm górskich w Polsce – Sudetów. Stanowią one swoisty odpowiednik dla Tatr w Karpatach, choć nie sięgają takiej wysokości. Klimat w Karkonoszach, choć nieco niższych, przypomina Alpy (klimat subalpejski), z wysoką ilością opadów i niskimi temperaturami, co sprawia, że obszar ten często przykrywa warstwa śniegu.

Geologia

Granit, jako podstawowy materiał budulcowy Karkonoszy, nadaje górom charakterystyczny wygląd. Warunki klimatyczne sprzyjające erozji przyczyniły się do powstania około 150 grup skalnych. Ptasie Gniazda, Pielgrzymy, Owcze Skały, Szwedzkie Skały, Ptasiak, Końskie Łby czy Trzy Świnki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych formacji skalnych, stanowiących nieodłączny element krajobrazu.

Majestatyczne Szczyty

Najwyższym punktem w Karkonoszach jest Śnieżka, osiągająca wysokość 1603 m n.p.m. Leżąca na granicy polsko-czeskiej góra oferuje przepiękne widoki, dzięki czemu wspinaczka na jej szczyt to niezapomniane przeżycie. Szrenica (1362 m n.p.m.), choć niższa, cieszy się popularnością ze względu na bliskość miasta Szklarska Poręba, a z jej zboczy zimą schodzą tłumy narciarzy. Inne znaczące szczyty to Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.). Idąc Głównym Szlakiem Sudeckim (szlak czerwony biegnący grzbietem Karkonoszy) można śmiało zaliczyć Koronę Karkonoszy.

Urok Wodospadów

W Karkonoszach można również podziwiać piękno dwóch słynnych wodospadów: Kamieńczyka i Szklarki. Oba znajdują się w bliskiej odległości od Szklarskiej Poręby, a Wodospad Szklarki jest dostępny nawet z trasy dojazdowej z Jeleniej Góry. Mniej znany, ale równie uroczy, jest Wodospad Podgórnej w Przesiece, ukryty w górskich zakątkach, z którego malowniczym szlakiem zielonym można łatwo i szybko przemieścić się na Kaskady Myi i Ogród Japoński SIRUWIA.

Turystyczny Raj

Karkonosze to raj nie tylko dla narciarzy, ale także dla miłośników wędrówek. Setki kilometrów  szlaków turystycznych  o zróżnicowanym stopniu trudności przyciągają turystów, umożliwiając im odkrywanie uroków tych gór już z Centrum Jeleniej Góry. Liczne górskie schroniska umożliwiają podróżowanie przez całe Karkonosze, pozwalać na przeżycie niezapomnianych chwil wśród malowniczych krajobrazów.

Kultura i Historia w Górach

Oprócz przyrody, Karkonosze kryją w sobie bogactwo kultury i historii. Odwiedzając miasta takie jak Karpacz czy Szklarska Poręba, można dotknąć śladów dawnych tradycji i historii tego obszaru, poznać sylwetki wybitnych osobistości, które je zamieszkiwały lub odwiedzały. Na liście tej znalazły się takie nazwiska jak John Quincy Adams (prezydent USA), John Ronald Reuel Tolkien (pisarz - Karkonoski Liczyrzepa jest pierwowzorem Gandalfa Szarego), Gerhart Hauptmann (Noblista Literacki), Carl Hauptmann (poeta i malarz), Casanova, Henriette Sontag (XIX-wieczna Diva operowa), książę Antoni Radziwiłł, Fryderyk Chopin. Zabytkowe kościoły, ratusze i malownicze kamieniczki stanowią harmonijny kontrapunkt dla dzikiej natury gór.

Ochrona Przyrody

Karkonosze są obszarem chronionym, a Karkonoski Park Narodowy to skarb w koronie tych gór. Ochrona przyrody ma na celu zachowanie unikalnego ekosystemu oraz równowagę między turystyką, a ochroną środowiska. Po wielu dziesięcioleciach, dzięki prowadzonym działaniom na rzecz przyrody odtworzono w Karkonoszach enklawę rzadkiego motyla Niepylaka Apollo, który wyginął na przełomie XIX i XX w, a także powróciły w to miejsce Orły i Wilki.

Wędrowanie przez Karkonosze to fascynująca podróż przez góry o niepowtarzalnym charakterze. Majestatyczne szczyty, skalne formacje, malownicze wodospady i urokliwe miasteczka, tworzą pełne kontrastów doświadczenie. Bez względu na to, czy przyciąga Cię zima czy lato, czy preferujesz wspinaczkę czy spokojne spacery, Karkonosze z pewnością spełnią Twoje oczekiwania, oferując niezapomniane chwile w objęciach górskiej przyrody.

 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0