Zamek Chojnik Jelenia Góra SobieszówZamek Chojnik znajduje się na szczycie wzniesienia Chojnik położonego w Jeleniej Górze, pomiędzy Jagniątkowem, Sobieszowem a Zachełmiem. To najbardziej znane ruiny zamkowe na Dolnym Śląsku. Do zamku wiodą dwa szlaki turystyczne, tak dla miłośników pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w czasie wspinaczki odwiedzić, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

Zamek Chojnik wzniesiony został w XIV wieku przez księcia Bolka Drugiego i stanowił jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Późniejszym włodarzem zamku była rodzina Schaffgotschów, która dokonała rozbudowy obiektu w duchu renesansu. Do czasu potężnego pożaru w 1675 r. Zamek Chojnik był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, współcześnie jest udostępniany do zwiedzania. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz, postrzelać z kuszy i wspiąć się na wieżę, skąd rozpościera się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Dziś w zamku ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które rokrocznie, w sierpniu, organizuje Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”.

W obrębie zamku znajduje się schronisko turystyczne dysponujące 30 miejscami noclegowymi i bufetem, gdzie można uraczyć się napojami i staropolskim jadłem. W sezonie letnim można zakupić pamiątki na poustawianych przy schronisku straganach.

Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z Jeleniej Góry na południe, do Sobieszowa, leżącego na trasie Szklarska Poręba – Karpacz. Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wobec tego, należy także uwzględnić konieczność zapłacenia za wstęp na obszar parku.

Zamek Chojnik
58-570 Jelenia Góra-Sobieszów
tel. 75 755 63 94
tel. 75 755 35 35 (schronisko)
email: kontakt@chojnik.pl

Godziny otwarcia Zamku Chojnik: (dane z grudnia 2013)
styczeń-marzec: 10.00-16.00
kwiecień-maj: 10.00-17.00
czerwiec-sierpień: 10.00-18.00
wrzesień-październik: 10.00-17.00
listopad-grudzień: 10.00-16.00

Pogoda
JELENIA GÓRA Pogoda
Polecamy:

Noclegi w Karkonoszach

Karkonosze noclegi

Karpacz noclegi

Karpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi