Jelenia Góra SobieszówSobieszów jest miejscowością, która od 1976 roku znajduje się w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Od XIV stulecia aż do 1945 r. wieś była własnością rodu Schaffgotschów, po zakończeniu działań wojennych Sobieszów był siedzibą gminy wiejskiej, a w latach 1962-1976 samodzielnym miastem. Sobieszów położony jest nad Wrzosówką, na południe od niego ciągnie się grzbiet górski odchodzący od Grzybowca ku północnemu wschodowi. W tym paśmie są wierzchołki: Trzmielak, Sobiesz i Ostrosz. Cały grzbiet zbudowany jest z granitu karkonoskiego i porośnięty lasem.

Z architektonicznych zabytków w Sobieszowie warto wyróżnić dawny zbór ewangelicki, po II Wojnie Światowej przemianowany na kościół rzym.-kat. Najśw. Serca Pana Jezusa z lat 1744-1745 i kościół Św. Marcina z dzwonnicą z XVIII wieku. W miejscowości znajduje się dodatkowo zespół pałacowy rodziny Schaffgotschów z początków XVIII w. z byłymi zabudowaniami gospodarczymi. Najbardziej znaną atrakcją jest jednak Zamek Chojnik położony na wzgórzu Chojnik (627 m n.p.m.). Zamek Chojnik pobudowany został w XIV stuleciu przez księcia Bolka II. Następnym włodarzem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał przebudowy zamku w renesansowym stylu. Do czasu wielkiej pożogi w 1675 roku Zamek Chojnik był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożodze, zamek nie został odbudowany, dziś jest udostępniany do zwiedzania. Pod Zamkiem Chojnik, w Sobieszowie, ma swoją siedzibę dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego, a okolica Zamku Chojnik stanowi eksklawę parku – wstęp jest płatny jak do parku. Spod dyrekcji parku wiedzie szlak turystyczny na Zamek Chojnik i dalej w góry.

Z Sobieszowem oraz górą Sobiesz wiążą się legendy związane z końcówką II Wojny Światowej i rzekomym ukryciem w niej „złotego pociągu” ze złotem wycofywanym z Wrocławia czy Bursztynowej Komnaty. Próbowano wielokrotnie odnaleźć te skarby, ale do dziś niczego nie odnaleziono.

Do Sobieszowa można dostać się autobusową komunikacją miejską Jeleniej Góry (7, 9, 15) i PKS-em czy prywatnymi busami. W miejscowości znajduje się dodatkowo stacja PKP.

Więcej na stronie: www.sobieszow.com.pl

Pogoda
JELENIA GÓRA Pogoda
Polecamy:

Noclegi w Karkonoszach

Karkonosze noclegi

Karpacz noclegi

Karpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi