Jelenia Góra CiepliceJelenia Góra Cieplice to uzdrowiskowa część Jeleniej Góry. W latach 1945-1976 miejscowość była samodzielnym miastem Cieplice Śląskie-Zdrój. Dzieje Cieplic sięgają XIII stulecia, a od XIV-tego wieku – do 1945 roku były własnością rodu Schaffgotschów. Tu też była ich zasadnicza siedziba po pożodze zamku Chojnik w XVII stuleciu. Do naszych czasów zachował się ich pałac przy placu Piastowski. Dzisiaj znajduje się tu filia Politechniki Wrocławskiej.

Plac Piastowski to główny deptak i równocześnie główne miejsce malowniczej Cieplickiej starówki. Oprócz budynków uzdrowiska, znajdują się w tym miejscu: zabytkowy, ewangelicki kościół Zbawiciela, powstały w XVIII stuleciu. W środku znajduje się rokokowe, a pomimo tego skromne wyposażenie – tak typowe dla ewangelickich świątyń. Drugi, barokowy kościół Św. Jana Chrzciciela wybudowany na początku XVIII wieku – w ołtarzu znajduje się obraz „śląskiego Rafaela” – Michała Willmanna.

Cieplice to również najstarsze u nas uzdrowisko – założono je już pod koniec XIII stulecia. Cieplice słyną, jak wskazuje nazwa miejscowości, ze zdrowotnych ciepłych źródeł, których temperatura sięga do 90 stopni Celsjusza. Swoistą terapią jest także spacer po Parku Zdrojowym – położony jest nieopodal placu Piastowskiego. W ostatnim czasie – w 2012 roku – park został odrestaurowany. Starano się powrócić do charakteru angielskiego ogrodu, jaki funkcjonował tutaj w XIX-tym stuleciu. Usunięto asfalt ze ścieżek, zasadzono wiele nowych roślin. Główna parkowa aleja wysadzana jest starymi drzewami rzucającymi miły cień latem.

W Cieplicach, za Parkiem Zdrojowym, jest kolejny park – ze stawem i fontanną – Park Norweski. Park ten założono dopiero na początku XX wieku. Nazwa parku pochodzi od drewnianego budynku wybudowanego wzorowanego na norweskiej restauracji – do 2013r. działało w nim Muzeum Przyrodnicze. Niedawno w Cieplickim Zespole Pocysterskim odnaleziono i odrestaurowano barokowe freski – mieści się tam również, przeniesione z Parku Norweskiego, Muzeum Przyrodnicze. Od 2014 roku w Cieplicach działa zespół basenów rekreacyjnych – Termy Cieplickie.

Więcej o Cieplicach przeczytasz na stronie: http://www.cieplice.pl

Pogoda
JELENIA GÓRA Pogoda
Polecamy:

Noclegi w Karkonoszach

Karkonosze noclegi

Karpacz noclegi

Karpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi