Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Informacje

  • ul. 1-go Maja 45, Jelenia Góra

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - Kościół Łaski w Jeleniej Górze

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego czyli Kościół Łaski w Jeleniej Górze to największa, górująca nad okolicą, świątynia w Jeleniej Górze – może ona pomieścić ponad 4 tysiące osób na miejscach siedzących.

Kościół ten jest jednym z sześciu kościołów, które powstały dzięki porozumieniu pomiędzy cesarzem Józefem I a Karolem XII, królem szwedzkim. Wtedy zwrócono protestantom ponad sto kościołów i pozwolono na budowę sześciu nowych. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze wybudowano na planie krzyża greckiego w latach 1709 – 1718. Architektem tego barokowego kościoła był Martin Frantz. Około stu lat od wybudowania kościół uległ pożarowi, ale odbudowano go. Od roku 1957 jest to kościół rzymskokatolicki.

Ciekawy jest nie tylko kościół i jego wnętrze, ale również otoczenie. W latach 1717-70 powstał w jego otoczeniu cmentarz możnych rodzin z Jeleniej Góry. Znajduje się tu 19 kaplic grobowych, niestety po 1945 roku duża część z nich została splądrowana i zniszczona. Obecnie trwają prace restauracyjne, przywracające kaplicom dawny wygląd.

Zobacz panoramę

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 317 042, Dziś: 22, Osób online: 1

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem