Zamek Chojnik w Jeleniej Górze Sobieszowie.

  • location_on Jelenia Góra-Sobieszów
  • phone 757 556 394

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze Sobieszowie

Zamek Chojnik znajduje się na szczycie wzniesienia Chojnik położonego w Jeleniej Górze, pomiędzy Jagniątkowem, Sobieszowem a Zachełmiem. To najbardziej znane ruiny zamkowe na Dolnym Śląsku. Do zamku wiodą dwa szlaki turystyczne, tak dla miłośników pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w czasie wspinaczki odwiedzić, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

Zamek Chojnik wzniesiony został w XIV wieku przez księcia Bolka Drugiego i stanowił jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Późniejszym włodarzem zamku była rodzina Schaffgotschów, która dokonała rozbudowy obiektu w duchu renesansu. Do czasu potężnego pożaru w 1675 r. Zamek Chojnik był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, współcześnie jest udostępniany do zwiedzania. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz, postrzelać z kuszy i wspiąć się na wieżę, skąd rozpościera się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Dziś w zamku ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które rokrocznie, w sierpniu, organizuje Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”.

Jak dojść na Zamek Chojnik?

Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się do Sobieszowa, w okolicę skrzyżowania ulic Bronisława Czecha i Karkonoskiej. Do Zamku Chojnik dojś można szlakiem czerwonym lub czarnym. Dobrym rozwiązaniem, nać krótką wycieczkę jest wędrówka na Zamek Chojnik jednym z nich, a powrót drugim. Alternatywną drogą do Zamku Chojnik jest żółty szlak turystyczny wiodący z punktu Podzamcze (ul. Bronisława Czecha) – przy drodze na Podgórzyn. Trasa ta jest łagodniejsza. Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wobec tego, należy także uwzględnić konieczność zapłacenia za wstęp na obszar parku.

Zamek jest czynny:

Ostatnie wejście 30 min przez zamknięciem
Nieczynne w Niedzielę Wielkanocną
Styczeń – 10.00-16.00 nieczynne 1 stycznia  oraz w poniedziałki
Luty- 10.00-16.00
Nieczynne w Poniedziałki
Marzec*- 10.00-16.00 nieczynne w poniedziałki
Kwiecień, Maj, Czerwiec – 10.00-17.00
Lipiec, Sierpień 9.00-17.00
Wrzesień, Październik 10.00-17.00
Listopad – 10.00-16.00 nieczynne w poniedziałki
Grudzień – 10.00-16.00 nieczynne 24 i 25 grudnia oraz w poniedziałki

Przypominamy, że opłata za zwiedzanie Zamku Chojnik jest niezależna od opłaty wstępu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Turyści odwiedzający tę atrakcję są zobowiązani uiścić dwie opłaty: jedną na rzecz Karkonoskiego Parku Narodowego, drugą - na rzecz PTTK zarządzającego Zamkiem Chojnik.

Ostatnia aktualizacja - grudzień 2023 r. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za zmiany.

Zamek Chojnik - dziedziniec

Widok z wieży

 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0